skip to Main Content
0212 275 87 88 info@mbi.com.tr

E - Devlet Çözümleri

Şartları her yıl Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından açıklanan fatura begelerini ve resmi defterlerini elektronik ortamda düzenleme zorunda olan işletmeler için geliştirilmiş modüldür. Mevzuat değişikliklerinin tamamı günü gününe takip edilerek yapılan güncellemeler ile müşterilerimizin yasal sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlıyoruz.

null

E-Devlet Çözümleri Modülü Özellikleri

Vergi mükellefi işletmelerden belirli kriterleri sağlayanlar için e-Deftere-Faturae-İhracat,e-Arşiv ve e-İrsaliye modülleri geliştirilmiştir. Zaman zaman güncellemelerin devam ettiği bu modüllerde yasal zorunluluklar sürekli takip edilmektedir.

e-Devlet Belgeleri GİB’e Nasıl Gönderilir?

Aslen GİB, oluşturulan belgelerin elektronik ortamda kendisine gönderilmesi için iki alternatif belirlemiştir: Birincisi şirketlerin kendi sistemlerinden doğrudan GİB’e entegre olmaları (Doğrudan Entegrasyon) diğeri ise GİB tarafından onaylanmış bir özel entegratör üzerinden gönderi sağlamalarıdır.

Doğrudan entegrasyon yönteminde tüm gönderi işlemleri ve verileri saklama işlemleri şirketiniz bünyesindeki sunucuda yapılmaktadır. Bunu yapabilmeniz için de GİB’in belirlediği koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bu yöntemde veri gönderimi ve saklama ile ilgili tüm sorumluluk şirketinize ait olacaktır.

Özel Entegratör kullanımında ise şirketinize ait elektronik veriler uygun şablonlarda oluşturulur ve özel entegratöre iletilir. Bu aşamadan sonra bu verilerin GİB’e gönderilmesi ve saklanması özel entegratörün sorumluluğundadır.

Model ERP olarak kendi ortamlarında teknolojik gereksinimleri ve güvenliği sağlayamayacak tüm firmalara önerimiz e-Devlet çözümleri için bir özel entegratör ile çalışmalarıdır. Model ERP, e-Devlet modülü verileri özel entegratör üzerinden göndermektedir.

Özel Entegratör nedir?

Özel entegratör, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından talep edilen çalışma şekillerine göre e-Defter, e-Fatura, e-İhracat, e-Arşiv ve e-İrsaliye kayıtlarını GİB’in ilgili sistemlerine göndermeye ve bu verileri yasal süresi sonuna kadar kendi ortamında saklamaya yetkilendirilmiş aracı firmadır. Bir nevi şirketlerle GİB arasında postacılık hizmeti gören firmadır. Bu firmaların en temel özellikleri teknolojik alt yapılarının çok kuvvetli ve güvenlik/güvenirlik testlerinden geçmiş ve sertifikasyon kazanmış olmalarıdır.

Neden Özel Entegratör?

Sürekli internete bağlı olma zorunluluğu, verileri saklama zorunluluğu, verilerin kaybolmaması için gerekli önlemlerin alınması zorunluluğu, e-Defter için beratların imzalanmasında kullanılan elektronik imzayı saklama zorunluluğu gibi sorumlulukların tamamını kendi bünyenizde tutmak yerine bir sözleşme karşılığında bu sorumlulukları özel entegratöre yükleyerek önemli bir riskten kurtulunmuş olunmaktadır.

Demo talebinde bulunabilir, ya da bilgi almak isteyebilirsiniz.

Back To Top
Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?